Opcje przeglądania
Cena
  • od
    do

Biurka loftowe

NARVIK B1 biurko biały/ dąb sonoma NARVIK B1 biurko biały/ dąb sonoma
Producent: Halmar
Cena:

339,00 zł

szt.
zobacz więcej
BIURKO TABLO B BIURKO TABLO B
Producent: Signal
Cena:

858,00 zł

szt.
zobacz więcej
BIURKO OLSEN B BIURKO OLSEN B
Producent: Signal
Cena:

898,00 zł

szt.
zobacz więcej
Biurko MEZO B1 wielobarwny Biurko MEZO B1 wielobarwny
Producent: Halmar
Cena:

475,00 zł

szt.
zobacz więcej
BIURKO MATIS B BIURKO MATIS B
Producent: Signal
Cena:

688,00 zł

szt.
zobacz więcej
Biurko B43 dąb złoty / czarny Biurko B43 dąb złoty / czarny
Producent: Halmar
Cena:

719,00 zł

szt.
zobacz więcej
Biurko B41 dąb złoty / czarny Biurko B41 dąb złoty / czarny
Producent: Halmar
Cena:

343,00 zł

szt.
zobacz więcej
Biurko B39 czarny / orzech miodowy Biurko B39 czarny / orzech miodowy
Producent: Halmar
Cena:

575,00 zł

szt.
zobacz więcej
Biurko B36 dąb złoty / czarny Biurko B36 dąb złoty / czarny
Producent: Halmar
Cena:

629,00 zł

szt.
zobacz więcej

Pochodzenie biurek loft

Jeżeli poszukujecie biurek loftowych czy to ze względu na ich praktyczność, czy walory estetyczne to warto głębiej pochylić się nad stylem lofotwym w ogóle. Loft lub styl industrialny, jak kto woli, to pomysł na aranżacje wnętrza, który ma zupełnie interesującą historię. Ciekawskich zachęcam do przeczytania artykułu poświęconemu temu stylowi na blogu.

Styl industrialny pierwotnie był mocno związany z dużymi przestrzeniami, mieszkaniami z wysokim sufitem. Trudno się też dziwić, styl ten ma rodowód bardzo amerykański. Związany z apartamentami utworzonymi z przestrzeni byłych fabryk. Dziś jednak loft upowszechnił się na całym świecie, również w małych mieszkaniach.

Biurka w stylu industrialnym i ich praktyczność

Biurka loftowe są dzisiaj bardzo popularnym wyborem i ich zakup nie musi by podyktowany wyłącznie wyglądem. Industrialne biurka to przede wszystkim praktyczność. Dzięki swojej prostej konstrukcji są łatwe do złożenia i w większości pozwalają na zmianę ustawienia części elementów. Dobrym przykładem jest biurko Narvik B1, które posiada blat oraz półki. Metalowy stelaż ma dodatkowe otwory, które pozwalają na ustawienie wysokości półek na kilka różnych sposobów. Również cała część regałowa może zostać umieszczona po prawej lub lewej stronie blatu. Biurka loftowe często posiadają tę dogodność.

Warto również wspomnieć, że niejedno biurko loftowe zostało zaprojektowane w formie modułu, z którym łączyć można inne meble. Np. biurko Olsen B, chociaż może być meblem samodzielnym, jest częścią kolekcji, do której należy również regał Olsen A. Oba meble można ze sobą sparować, dostawiając je bokami do siebie, dzięki czemu nasze miejsce pracy ogromnie zyskuje na funkcjonalności.

Uniwersalność biurek loftowych

Biurka w stylu industrialnym mają również przewagę nad innymi stylami, takimi jak glamour czy klasyczny. Są wizualnie uniwersalne. Można je śmiało wcielać do przestrzeni swojego mieszkania bez obawy, że popsują jego wygląd. W prostocie jest przewaga. Biurko loft, choć w skrajnych sytuacjach bywa wyborem nietrafionym, jest dużo bezpieczniejszym zakupem niż np. biurko glamour z metalowym stelażem błyszczącym barwą złota. Również wybierając ciężkie, dębowe biurko "dyrektora" można zaryzykować stylistycznym przegięciem, zwłaszcza w warunkach domowych. Biurko w stylu loftowym to bezpiecznie rozwiązanie, które łatwo jest wpleść w domowy anturaż.

Jako że loft ma pochodzenie fabrykanckie, tak też można oczekiwać, że materiały, z których biurka loftowe są skomponowane, mają przywodzić na myśl solidność i trwałość. Najczęściej powtarzające się komponenty to stal malowana metodą proszkową oraz drewno lub materiały drewnopochodne. W stylu industrialnym stalowa rama na ogół jest malowana na czarno, chociaż bywają również wersje białe. Między innymi cała seria Narvik występuje w dwóch wersjach kolorystycznych – czarnej i białej. Blat, półki i szafki natomiast niemal zawsze pozostają w kolorze drewna. Bywają niewielkie odstępstwa stylistyczne, ale o nich potem.

Biurka industrialne w małym mieszkaniu.

Jak już wspomnieliśmy, loft, to styl, który zaczynał od dużych przestrzeni. Swoją karierę rozpoczął w pierwszej połowie XX wieku w czasach kiedy przestronne, ale puste fabryki zaczęły być stopniowo adaptowane na równie przestronne mieszkania. Jednak chociaż tak specyficzne okoliczności dały życie jednemu z czołowych stylów w meblarstwie, nie oznacza to, że musimy się kurczowo trzymać tradycji. Mało kto w dzisiejszych czasach, a zwłaszcza w polskich miastach posiada apartamenty miary tego dawnego okresu. Dzisiaj możemy cieszyć się stylem industrialnym w niewielkich przestrzeniach. Ponadto wielu producentów mebli wychodzi naprzeciw entuzjastom tego stylu, tworząc między innymi biurka w stylu loftowym, które są niewielkich rozmiarów. Dobrym przykładem jest biurko B-168 lub Matis B. Oba meble liczą sobie poniżej 80 cm szerokości. Są oczywiście również przykłady dużych egzemplarzy. Przykładem biurka loft dużych rozmiarów jest np. B-182. Taki model może być przytłaczający w przypadku kawalerki, ale wybornie spełni swoją funkcję w biurach czy warsztatach.

Przykłady biurek loftowych

Czysty loft

Cała seria biurek oraz regałów Narvik jest godna polecenia zwłaszcza loftowym purystom. Są to meble możliwie jak najprostszej konstrukcji. Biurka mają z reguły sześcienną sylwetkę, a nogi są ustawione równolegle względem siebie. Na ich plecach są zainstalowane krzyżujące się pręty, które zapewniają całości stabilność. Industrialne biurka takie jak Narvik są najbliżej tego, co można nazwać czystym loftem. Nie ma w nich jednego zbędnego elementu, a jednocześnie nic im nie brakuje. Swoją budową bardzo zbliżone do nich są serie Olsen oraz Matis, które tym się różnią, że są wyposażone w szuflady znajdujące się pod blatem. Biurka loftowe Olsen i Matis posiadają w swoich kolekcjach regały, które można z nimi sparować.

Designerski loft

B41 i B43, chociaż wciąż są to niewątpliwie biurka industrialne, to delikatnie odchodzą od kanonu. Każdy z nich ma subtelne cechy designerskie. Blat B41 jest ścięty w łuk od frontu, a na wierzchu ma ciemną łatę. Posiada też szufladę pod spodem. B43 ma designersko zaprojektowane szuflady oraz metalową perforowaną osłonkę z tyłu i po bokach, dzięki której przybory, których używamy, powinny zostać na swoim miejscu. Warto zwrócić też uwagę na elementy metalowe tworzące nogi, zespawane ze sobą w całkiem nieoczywisty sposób.

Eleganckie biurka industrialne

B36 i B39 to już nieco bardziej radykalne odejście od typowego loftu. Twórcy projektów obu biurek położyli wyraźnie duży nacisk na elegancje. Biurko B36 ma szklany, przezroczysty blat przytwierdzony do stelaża wykonanego z solidnych metalowych listew zespawanych w prostokątne kształty. Pod blatem półka z płyt MDF. Loftowe biurko B39 też nie może narzekać na brak pomysłu. Blat z szufladą na docisk w kolorze orzecha miodowego osadzony na czterech metalowych trójkątach. Prosty, ale oryginalny. Pomysłowość ich twórców oraz wyższa jakość materiałów wykorzystanych do ich produkcji przekładają się oczywiście na wyższą cenę.

Łączenie stylów

Jest oczywiście całe multum biurek w stylu industrialnym lub takich, które w większym bądź mniejszym stopniu do loftu nawiązują. Często też możemy zaobserwować miks dwóch lub więcej stylów. Przykładem jest biurko w stylu loftowym B-168 lub B-160. Zwłaszcza to drugie ewidentnie przechodzi w styl skandynawski. Nie jest to jednak odosobniony przypadek, ponieważ oba te style mają wspólny mianownik. Z reguły nawiązują do koloru naturalnego drewna. Przyczyny tego są zupełnie różne: Styl skandynawski kładzie duży nacisk na jasne kolory, poczucie spokoju i ciepła w domu. Biurka w stylu industrialnym z kolei nawiązują do surowego, niemalowanego drewna. Industrialne biurka z założenia mają spełniać swoją funkcję, a nie pięknie się prezentować. Jak się jednak okazuję, pomimo skrajnie różnego rodowodu amerykańska szorstkość ze skandynawską subtelnością świetnie ze sobą współgrają.

Biurko industrialne do pracy technicznej

Biurka loftowe to rzecz jasna nie tylko praca biurowa. Część z nich, zwłaszcza tych, które posiadają blat o dużej powierzchni, wzorowo zdadzą egzamin w pracowniach i warsztatach. Można na nich kreślić, ciąć, kroić oraz montować sprzęt. Za przykład może posłużyć Narvik B1 lub biurko w stylu industrialnym B-182 w kształcie litery L. Oba biurka mają sporą powierzchnię użytkową, dodatkowo Narvik posiada wygodne półki. Takie meble doskonale nadadzą się do warsztatów samochodowych, zakładów krawieckich, magazynów etc.

Podsumowanie

Biurka w stylu loftowym to wybór dla każdego, kto ceni sobie funkcjonalność ponad wszystko. To również właściwy wybór dla tych, którzy po prostu lubią miejski, surowy, nowojorski styl. Są solidne i otwarte na modyfikacje. Ich niezaprzeczalnym walorem jest również to, że, nawet kiedy z czasem ulegają uszkodzeniom, nie wpływa to negatywnie na ich wygląd. Wręcz przeciwnie, w końcu są to meble, o robotniczym pochodzeniu. Każda rysa świadczy wyłącznie o tym, że są używane zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Ich finalny wygląd jednak przede wszystkim zależy od nas. Od tego, do czego mają nam służyć. Do pracy biurowej, czy może pracy technicznej. Czy zamierzamy przystroić biurko w książki i rośliny (które zresztą doskonale współgrają ze stylem loftowym), czy może wolimy, żeby ich blat służył nam np. za podstawę do cięcia różnych materiałów. Bez względu na to, do jakiej pracy je przeznaczymy industrialne biurka będą nam wiernie służyć przez lata.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper.pl